Alla nyheter 2009

Ny reklam i SL-trafiken söndag 27 december 2009

SL har i dagarna tagit nya tag i sin reklamkampanj mot plankning. Affischerna är helt klart klart snygga, men vi tyckte att det kunde behövas lite mer information på affischerna som förklarar intentionen bättre. Sagt och gjort!

Läs hela nyheten ...

COP15: några avslutande ord – "No deal is better than a bad deal – but how to confront a made-up deal?" söndag 20 december 2009

COP15 slutade, föga förvånande, i totalt fiasko. Det säger väl det mesta när inte ens USA och EU verkar anstränga sig för att spinna resultatet som en succé. G77 sammanfattar resultatet som extremt uselt, och Pierre Radanne, klimatrådgivare i flera afrikanska länder, kallar det ett sammanbrott för FN. Kontentan av mötet är på ett ungefär: inga bindande utsläppsminskningar, inga löften om tillräckliga minskningar och en text som tagits fram av ett fåtal länder trots att den ska gälla alla. Knappast ens ett litet steg framåt, utan snarare två steg bakåt jämfört med det totalt misslyckade Kyotoprotokollet. Oavsett om “löftena” som avlagts kommer leda till en temperaturökning på tre eller fyra grader så är det för mycket.

Läs hela nyheten ...

Lyckad biljettbytaraktion i Malmö! torsdag 17 december 2009

I går eftermiddags genomförde nyuppstartade Planka.nu Skåne sin första aktion. Aktionen ägde rum på Södervärn – en av de största bussterminalerna i Malmö. Upp emot 15 Planka-medlemmar samlades för att uppmana kollektivtrafiksresenärer att dela med sig av sina biljetter. Praktiken man uppmärksammade var hur man för att hjälpas åt kan ge sin bussbiljett till en annan resenär när man åkt klart på den. Idag kanske du ger din biljett till någon, imorgon är det kanske du som får en!

Läs hela nyheten ...

COP15: tredje rapporten – “Welcome to Jokenhagen” onsdag 16 december 2009

Vi har haft lite fullt upp sen senaste rapporten från COP15 och Köpenhamn. När vi skrev färdigt den var vi sjukt peppade och på väg till ett föredrag om Shaping the Future of Urban Transport. Det visade sig dock vara tomteverkstad deluxe, vi fick ont i magen och gick därifrån rätt fort.

Läs hela nyheten ...

Gästkrönika: Fredrik Edin om Metropia tisdag 15 december 2009

Inför Planka.nu:s visning av Metropia på tisdag, så har en av filmens manusförfattare skrivit en krönika till oss. Detta blir också startskottet för gästkrönikörer på Planka.nu! Håll utkik efter fler intressanta skribenter i framtiden. Vill du skriva åt oss, eller vet du nån som du tycker borde göra det? Skicka ett mail till sthlm@planka.nu och berätta! Det behöver inte alls handla om avgiftsfri kollektivtrafik (men kan så klart göra det), allt som rör staden och förflyttning är vi intresserade av.

Läs hela nyheten ...

COP15: andra rapporten - "A culture of motorisation pervades our political economy, we need a paradigm shift" fredag 11 december 2009

Sen vi hörde av oss senast har det hänt en del på COP15, bland annat har Ukraina som första land fått två utmärkelser i Fossil of the day på rad – nytt rekord! Grattis säger vi i Planka.nu (Sverige har även fått en delad första plats.) Förutom det har EU lyckats göra bort sig totalt och gjort G77 riktigt förbannade under förhandlingarna. Vi i Planka.nu har ägnat tiden åt att ligga i sjuksäng i Sverige en kväll, dansa till Adrian Lux med vår nya Skåneavdelning, skratta gott åt den episka failen med utsläppsrätterna och dessutom haft tid för lite annat.

Läs hela nyheten ...

Planka.nu och vänner delar ut plankningstips till göteborgarna onsdag 09 december 2009

I lördags stod Planka.nu i Göteborgs centrum och delade ut flygblad med tips på hur man undviker att åka fast när man plankar. Detta som ett svar på Västtrafiks anmälan mot organisationen.

Läs hela nyheten ...

COP15: första rapporten - "transit is the new black" onsdag 09 december 2009

Nu har första delen av Planka.nu:s delegation spenderat några dagar i Köpenhamn och det är väl på sin plats med en avrapportering om vad som skett hittills.

Läs hela nyheten ...

Trafikmaktsordningen söndag 06 december 2009

Vi är väldigt glada och stolta över att idag släppa rapporten Trafikmaktsordningen. Du kan ladda hem rapporten som pdf eller beställa ett exemplar gratis genom att skicka ett mail till sthlm@planka.nu med namn och adress. Märk mailet “Trafikmaktsordningen”.

Klicka här för att ladda hem Trafikmaktsordningen [.pdf]

Läs hela nyheten ...

COP15: Några ord inför resan dit... lördag 05 december 2009

På måndag öppnas portarna till COP15, det ödesmättade klimatmötet där världens ledare samlas med målsättningen att underteckna uppföljaren till Kyotoprotokollet. Om det blir några underskrifter på ett nytt avtal eller inte är i dagsläget oklart, den allmäna inställningen är betydligt mindre positiv idag än för ett år sedan, i hög grad nedtyngd av EU:s minst sagt skeptiska hållning.

Läs hela nyheten ...

Planka.party #2 onsdag 02 december 2009

På lördag den 5:e december händer det grejer på Kafé 44 i Stockholm. Planka.nu är stolta över att presentera det intressantaste föredraget, vår nya rapport, det bästa decemberdiscot och den galnaste adventsvakan. Extra allt i vanlig ordning alltså. Det kommer bli Singstar Svenska Stjärnor, en världsunik drinklista och en massa bra musik!

Läs hela nyheten ...

Planka.nu satsar för att förbättra plankandet i Göteborg och lanserar biljettkontroll.se tisdag 24 november 2009

I dagarna drar Planka.nu Göteborg igång en satsning på att förbättra och underlätta plankandet. Vi kommer dels dra igång en informationskampanj där vi sprider enkla plankningstips till göteborgarna, dels lansera en ny hemsida, biljettkontroll.se, inriktad på biljettkontroller. Där kommer vi bl.a att publicera den information, som våra medlemmar skickar till vår telefon, om var det befinner sig kontrollanter just nu.

Läs hela nyheten ...

SL spårar ur igen och blir avslöjade av PLUS lördag 21 november 2009

Som vi tidigare berättat har SL – med ordförande Christer G. Wennerholm i spetsen – spårat ur totalt gällande de privata underleverantörerna till SL.

Det har inte gått många dagar sen dess, men nu är det återigen dags för urspårning, och det är inte vi som säger det utan ett av TV-världens tyngsta namn: Sverker Olofsson på PLUS. Läs hela nyheten för att se klippet från PLUS.

Läs hela nyheten ...

Busslinkskandalen: en logisk konsekvens av privata vinstintressen i kollektivtrafiken tisdag 17 november 2009

Dagens Nyheter avslöjade i morse att företaget Busslink som är en av SL:s alla entreprenörer har satt i system att skicka falska fakturor till SL för att ta ut högre vinst. Genom att ta betalt för extrabussar som antingen är helt onödiga eller inte ens existerar har företaget kunnat överskrida sin budget och stoppa överskottet direkt i fickan.

De anställda på Busslink vittnar om systematiskt fusk som innebär hundratusentals stulna skattekronor och en av företagets tidigare anställda har idag polisanmält Busslink för bedrägeri.

Läs hela nyheten ...

Rapport från vår resa till Prag lördag 14 november 2009

Vi skrev tidigare i höst om de två plankaaktivisterna som har fått jobb på World Carfree Networks huvudkontor i Prag, förra helgen var vi där ett helt gäng stockholmsplankare på Grassroots Capacity Building seminarium och nätverkets årsmöte.

Läs hela nyheten ...

Planka.nu på Klimatfestival i Göteborg onsdag 11 november 2009

20-22 nov anordnar Klimax klimatfestival på Kvinnofolkhögskolan vid Masthuggstorget i Göteborg. Planka.nu skickar ner personal från Stockholm för att hålla pr-skola samt hjälpa Miljöförbundet Jordens Vänner med ett föredrag om trafik. Aktivister från Planka.nu i Göteborg kommer även finnas på plats med nya klibbor och flygblad. Hoppas vi ses där!

Läs hela nyheten ...

Senaste nytt från den skånska nolltaxerörelsen torsdag 29 oktober 2009

Vi har konstaterat det förut men nu händer det verkligen saker i Skåne! I måndags den 26:e oktober massplankade SUF Skåne på tåglinjerna Malmö – Lund samt Simrishamn – Ystad samtidigt som de delade ut flygblad om avgiftsfri kollektivtrafik, kaffe och kakor till sina medresenärer.

Aktionen var en protest mot de prishöjningar och nedskärningar som drabbat skånependlarna den senaste tiden, arrangörerna skriver själva att aktionen genomfördes som en reaktion mot Skånetrafikens höga biljettpriser, men även för att uppmärksamma kollektivtrafikens roll i klimatfrågan.

Läs hela nyheten ...

100.000 nya guldklistermärken! tisdag 27 oktober 2009

Nu har äntligen de nya klibborna kommit! De är vita med plankaloggan i guldtryck och texten NOLLTAXA GER DIG GULD OCH GRÖNA SKOGAR.

För att beställa klistermärken så skickar du ett SMS till 72550 och skriver: plankanu namn+adress (observera att det ska vara mellanslag mellan plankanu och ditt namn och kom ihåg att skriva postnummer och postadress). Det kostar 10 kronor + din operatörs avgift för att skicka ett SMS, pengarna går till att betala portot. Klistermärkena kommer på posten 1-2 veckor efter din beställning. (Det går endast att beställa klistermärken till Sverige, bor du utomlands så skicka ett mail så löser vi det).

Läs hela nyheten ...

Västtrafik - dyrt och dåligt måndag 26 oktober 2009

“Det blev 5-0 till Skåne mot Västra Götaland. Men det kunde lika gärna blivit 18-0. När Västsvenska handelskammaren jämförde kollektivtrafiken i syd och väst var Skånetrafiken bättre på allt”, så sammanfattar GP den jämförelse som Västsvenska handelskammaren gjort. Det är självklart dåliga, men kanske inte så förvånande, nyheter för alla som pendlar med Västtrafik. Glädjande är dock att Västsvenska handelskammaren har fått en, i alla fall i trafikfrågor, relativt progressiv vd i Johan Trouvé. Någon som förstår att väl utbyggd och fungerande kollektivtrafik är fundamentalt för att så väl näringslivet som det sociala livet i våra städer ska fungera. Detta till skillnad mot bilälskarna i Stockholms handelskammare som är notoriska motståndare till allt som har med kollektivtrafik att göra.

Läs hela nyheten ...

Planka Göteborg på Twitter onsdag 21 oktober 2009

Planka Göteborg kommer att börja publicera information angående kontrollanter, vilken tid och var de befinner sig, på Twitter (http://twitter.com/storkontroll). Så om du skymtar dem ute på stan skicka iväg ett sms innehållandes plats, tid och antal samt om de är civila eller uniformerade till 0738-911798 så hjälper du dina plankakompisar i kollektivtrafiken. Du kan så klart även använda Twitter själv för att tipsa om kontrollanter och annat plankarelaterat, tagga dina tweets med #planka så dyker de upp på vår startsida.

Planka Lugnt

Läs hela nyheten ...

SL har världens högsta tilläggsavgift onsdag 21 oktober 2009

Planka.nu presenterar idag resultatet från vår undersökning av tilläggsavgifterna (böterna) för plankning i kollektivtrafiken i 24 storstäder över hela världen. Resultatet bekräftar något vi har pekat på länge, SL:s hetsjakt på de som inte har råd att betala biljettpriserna har ingen effekt. Trots att kollektivtrafiken i Stockholm är dyrast att åka fast i som plankare så är inte antalet plankare färre i Stockholm än någon annanstans. Den genomsnittliga tilläggsavgiften bland de 22 städer i studien som överhuvudtaget har någon tilläggsavgift är 555 SEK, det är mindre än hälften av SL:s 1200 kronor.

Läs hela nyheten ...

Blog Action Day: Use the tools at your disposal! torsdag 15 oktober 2009

This blog post is written in English as a part of the Blog Action Day on climate change

Today the web will probably be flooded with blog posts about how green technology will save us from the horrors of climate change. Some posts will be constructive and original, but a lot of them will probably just be deterministic and overly optimistic. As a contrast to this, we at Planka.nu would like to put the spotlight on what could be done today with political reforms that we have the tools and knowledge to implement. Such as a politically driven change of our infrastructure and simple green tax-switching policies.

Läs hela nyheten ...

Hjälp Planka.nu med nästa plankningsfilm! söndag 11 oktober 2009

Vi vet att det finns gott om skillade plankare i stan, nu ber vi om er hjälp! Till nästa instruktionsfilm som Planka.nu spelar in behöver vi era videoklipp! Filma din bästa plankning, lägg upp filmen på valfritt internetforum (Facebook, Youtube, Vimeo…) och mejla länken till oss. Det kan vara snyggaste hoppet, smidigaste barnvagnsplankningen eller smartaste guljackefinten. Kvalitén är helt sekundär, använd mobilkameran, det räcker gott och väl.

Läs hela nyheten ...

Intresserad av att engagera dig för avgiftsfri kollektivtrafik i Skåne? onsdag 07 oktober 2009

Under dom senaste månaderna har vi fått ett flertal intresseanmälningar från folk i Skåne som vill engagera sig i kampen för avgiftsfri kollektivtrafik. Både privatpersoner och grupper har hört av sig. Dessutom så är SUF-klubbarna i Skåne (Malmö, Lund, Österlen) sen länge mer eller mindre aktiva i denna fråga.

Vi tycker att det är viktigt att så många som möjligt (gärna både tidigare oorganiserade och personer från olika organisationer) deltar i ett eventuellt uppstartsarbete med en grupp som ska arbeta för avgiftsfri kollektivtrafik. För en vecka sen skickade Planka.nu ut ett mail till alla som hört av sig till oss där vi erbjöd oss att komma ner och föreläsa och hjälpa till att hålla i ett uppstartsmöte i Malmö. Responsen hittills har varit bra, men ju fler desto bättre! Är du intresserad av att komma på ett uppstartsmöte? Skicka ett mail till sthlm@planka.nu och skriv “Skåne” i ämnesraden!

Läs hela nyheten ...

Planka.nu skickar två aktivister till World Carfree Network i Prag tisdag 06 oktober 2009

World Carfree Network (WCN) är ett globalt nätverk av grupper (bland annat Planka.nu) och individer som arbetar mot bilberoende och bilcentrerad stadsplanering. WCN:s internationella koordinationscenter ligger i Prag och är bland annat ansvarigt för nätverkets tidning Carbusters, nätverkets närvaro på Internets och koordinerandet av nätverkets konferenser samt den årliga bilfria dagen.

Genom EVS-programmet kommer två aktivister från Planka.nu att arbeta på WCN:s internationella koordinationscenter i ett år. Den ena av oss började i september och den andra kommer att ansluta i december.

Läs hela nyheten ...

Ny version av bunkerscenen från Der Untergang: SL vs Planka.nu söndag 04 oktober 2009

Vi kunde inte låta bli att göra en egen remix av den klassiska bunkerscenen ur filmen Der Untergang. Vår behandlar självklart SL:s “hårdare tag” mot plankningen… ;)

Läs hela nyheten ...

Slutrapport från European Mobility Week 2009 i Budapest lördag 26 september 2009

Nu är vi hemma i Prag och Stockholm efter tio intensiva dagar i Budapest. Läs vår slutrapport från konferensen här.

Läs hela nyheten ...

84 busslinjer kan dras in fredag 25 september 2009

Göteborgsposten rapporterar om att 84 busslinjer i Västsverige kan komma att dras in om Västtrafik får som de vill. Anledningen säga vara att det är för få som åker och att därmed biljettintäkterna bara täcker en tredjedel av kostnaderna, och på några linjer bara 3-5%. Busslinjerna skulle i så fall ersättas med anropsstyrd trafik eller några få bussturer per dag.

Läs hela nyheten ...

New report: Travel doesn’t have to cost the earth! tisdag 22 september 2009

In celebration of the World Carfree Day and the European Mobility Week we are today very proud to present our first English report. Travel doesn’t have to cost the earth is a translation of a report we released in Swedish last November. The report presents five concrete steps towards a climate-smart and fair transport sector in Stockholm.

Download the full report here [.pdf] and read the summary below.

Läs hela nyheten ...

Fira bilfria dagen (22/9) med Planka.nu måndag 21 september 2009

Den 22:a september firar 1700 städer världen över den globala bilfria dagen. Under parollen ”ett bättre stadsklimat” ifrågasätts privatbilismens dominans för en dag. Cykel-, gång- och kollektivtrafiken lyfts fram som alternativ till massbilismen. Tillsammans med Alternativ stad och Klimax skapar Planka.nu en bilfri zon i korsningen Sergels torg/Hamngatan (vid Sergelrondellen).

Läs hela nyheten ...

Rapport från European Mobility Week i Budapest lördag 19 september 2009

EU har betalat för att låta två aktivister från Planka.nu och World Carfree Network (vilket Planka.nu är en medlemsorganisation i) delta i European Mobility Week Workshop i Budapest. Här kommer vår första rapport:

Läs hela nyheten ...

Förfalskade SL-kort torsdag 17 september 2009

SVTs ABC-nyheter rapporterar att SL-kort förfalskats. Kortens äkthet är svår att bedömma, de falska korten uppmärksammades i samband med biljettkontroller. Det har inkommit drygt 400 polisanmälningar mot resenärer för att ha åkt med ogiltiga kort.

Läs hela nyheten ...

Hårdare tag... igen? onsdag 16 september 2009

På många stationer i Stockholms kollektivtrafik står en skylt med texten: “Nu ökar vi kontrollerna”. Problemet för SL är att skyltarna har stått framme i åratal. Om de inte menar att de ökar kontrollerna gradvis varje dag så är det uppenbart för alla att de bluffar. Samma tendens kan vi se i medierna.

I Svenska Dagbladet kan man idag läsa om att SL ska göra en kampanj mot plankare. Igen.

Läs hela nyheten ...

Upprop: Demonstrera den 15e september! onsdag 09 september 2009

På tisdag den 15e september, när riksdagen öppnar, går Septemberalliansens stora demonstration av stapeln på Sergels Torg. Planka.nu kommer att delta i välfärdsblocket. Varför? Ja, det tänkte vi förklara här…

Läs hela nyheten ...

Medlemslogin, nu även för Göteborgare måndag 07 september 2009

Nu kan även medlemmar i Göteborgs p-kassa logga in och kolla sitt medlemskap. Har du inte fått ditt lösenord för att logga in, maila oss så skickar vi det till dig. Ange i så fall ditt namn, personnummer och adress.

Detta innebär också att vi f.o.m. ons. 16 sep inte längre kommer att skicka ut bekräftelsemail till våra medlemmar.

Läs hela nyheten ...

Aktion mot avgiftstrycket på Stockholms universitet måndag 24 augusti 2009

I eftermiddags deltog Planka.nu i en aktion för avgiftsfria högskoleutbildningar som arrangerades av Avgiftsbetalarnas förening. 200 cd-skivor med piratkopierad kurslitteratur delades ut tillsammans med plankaflygblad, klistermärken och godis. Aktionen genomfördes för att uppmärksamma det faktum att trots att vi formellt har avgiftsfria utbildningar och trots att tekniken för att sprida kurslitteratur gratis över nätet finns, så måste studenter ändå lägga stora summor på litteratur som är obligatorisk för utbildningen. Litteraturen, som ofta är ett resultat av offentligt finansierad forskning och således redan betald av oss alla, bör därför finnas tillgänglig för alla. I de fall där detta inte är möjligt är det minsta man kan kräva att biblioteken tar in tillräckligt många exemplar.

Läs hela nyheten ...

Beställ pins via SMS söndag 23 augusti 2009

Vi har uppgraderat vår SMS-tjänst så att du nu också kan köpa våra snygga pins via SMS.

Läs hela nyheten ...

FEST 22/8 lördag 15 augusti 2009

Vi är så stolta över att äntligen kunna presentera vad som sannolikt kommer bli årets populärkulturella händelse. Med stans hetaste DJ:s och artister samt de mest gränslösa festfixarna du kan tänka dig kan inget gå fel.

Den 22:a augusti smäller det! Planka.nu och Piratbion bjuder upp till dans – det är vi som är popvänstern!

På scenen och bakom skivspelarna:

Adrian Lux
Cosy Den
Dmitry Fyodorov
Exploding Heart
Cocotaxi

Läs hela nyheten ...

Planka.nu på Ung08 torsdag 13 augusti 2009

Ung08-festivalen pågår för fullt i Stockholm med mängder av aktiviteter för stans tonåringar. Planka.nu hängde några timmar i Kungsträdgården under onsdagen och delade ut flygblad, klistermärken och pins utanför SL:s tält. Föga förvånande var det klibborna som var mest populära, det är någonting visst med ungdomar och stickers. Kanske världens bästa kombination!

På kvällen var det fest på Kungsträdgårdens tunnelbanestation. Eftersom vi i Planka.nu har fyllt 20 allihop var vi för gamla för att gå, så vi skickade en delegation från SUF. De fick med sig en bunt klistermärken och så många pins som vi hann göra och idag fick vi en rapport från festen.

Läs hela nyheten ...

KtO: Uttalande angående Västtrafiks utspel om att polisanmäla organiserade plankare tisdag 11 augusti 2009

Kollektivtrafikombudsmannen kommenterar Västtrafiks senaste utspel:

Västtrafik uttalade sig igår på P3-nyheterna och sa att de vill börja polisanmäla medlemmar i p-kassan i större utsträckning än oförsäkrade plankare. Hugo Lepik som är affärsområdeschef för Göteborgs stadstrafik säger till Sveriges radio att Västtrafik vill polisanmäla de som får sin tilläggsavgift betald av Planka.nu efter bara ett par tillfällen där personen ertappats utan giltigt färdbevis. Andra plankare som inte får sina tilläggsavgifter betalda av Planka.nu ska polisanmälas först efter att de åkt fast i färdbeviskontroller fem eller sex gånger. Medlemmar i Planka.nu ska alltså särbehandlas negativt.

Förhoppningsvis kommer Västtrafik inte att lyckas med dessa försök att straffa ett fåtal plankare för att försöka skrämma den stora massan. Att mängder av människor inte har råd att betala för något som måste betraktas som en rättighet – att kunna ta sig fram i sin egen stad – är en politisk fråga och inte en sak för polis och åklagare att ägna sig åt. Plankning måste avkriminaliseras!

Läs hela nyheten ...

Plankare minst övervakade i kollektivtrafiken måndag 10 augusti 2009

Datainspektionen uppmärksammar nu något vi oroade oss för redan för tre år sedan, nämligen att kollektivtrafikoperatörerna använder de nya smartkorten för att spara detaljerad information om alla pendlares resmönster. När Planka.nu skrev om detta 2006 hade Skånetrafiken redan börjat lämna ut uppgifter om resmönster till polisen och nu anser alltså även Datainspektionen att trafikbolagens agerande riskerar att leda till integritetsintrång.

Läs hela nyheten ...

Planka.nu hjälper Obama! måndag 03 augusti 2009

För ett par månader sedan blev vi kontaktade av vår kollega Eric Britton med en förfrågan om att delta i projektet Messages for America. Eric Britton är trafikkonsult stationerad i Paris, aktiv inom The New Mobility Agenda och bland annat känd som en av personerna bakom Paris´ orangea kort, motsvarande SL:s månadskort. Messages for America började som en expertpanel hos National Journal, ett Washingtonbaserat nyhetsföretag som driver ett antal olika tidningar och webbsidor med kongresspolitiker, tjänstemän, Vita huset, tankesmedjor, annan media, lobbyister och företag som sina främsta läsare.

Efter valet i november startade National Journal en expertpanelsblogg bestående av ett gäng av de främsta trafikplanerarna från hela världen. Målet med bloggen var att ge hjälp och inspiration till de ansvariga för Obamas transportpolitik. Eric Britton valde att ge sitt bidrag i form av ett samarbete där han lät ett antal av sina kollegor skriva en kort text om sitt arbete för en hållbar transportpolitik. Vi blev tillfrågade att skriva om nolltaxa och blev så klart väldigt glada för det. Projektet växte snabbt och när häftet var färdigt så tog National Journal över arbetet med att distribuera det bland ungefär 12000 (tolv tusen!) ”Washington insiders”.

Läs hela nyheten ...

Betala med kort eller direktbetalning via internetbank måndag 27 juli 2009


Nu går det äntligen att betala sitt medlemskap i Stockholms p-kassa med kort eller direktbetalning via internetbank. (Som medlem i p-kassan betalar vi eventuella böter du får när du plankar i SL-trafiken.) Detta har länge varit en av de mest efterfrågade förbättringarna så vi hoppas att ni blir nöjda och att det fungerar bra. Vi använder oss av Payson för att ta emot pengarna, det betyder att du måste skapa ett konto hos dom för att kunna betala till oss. Men det tar bara några sekunder så det är inga problem. Vi inleder nu vår testperiod av detta system och hoppas att det kommer fungera bra för alla inblandade. Har du några frågor, är det något som inte fungerar som det ska eller är det något du tycker vi kan förbättra så tveka inte att skicka iväg ett mejl till sthlm@planka.nu eller skriv en kommentar på denna nyhet. Du kan självklart även betala din självrisk och handla i vår affär med Payson! Det kommer även fortsättningsvis att fungera lika bra att betala till vårt vanliga Plusgirokonto, för oss spelar det ingen roll vilket du använder så gör det du tycker är smidigast.

Läs hela nyheten ...

Vetenskaplig kritik mot EU: hållbara städer kräver utökad kollektivtrafik torsdag 23 juli 2009

På dagens DN Debatt riktar generalsekreteraren på EU:s miljöbyrå och chefen för Stockholm Environment Institute svidande kritik mot EU:s alltför låga utsläppsmål. De menar att dessa inte är tillräckliga för att undvika mer än två graders ökning av jordens temperatur, något som G8-mötet lovade och som även är det mål som FN:s klimatpanel IPCC har slagit fast. Debattörerna menar att det krävs 80-90 procentiga minskningar av koldioxidutläppen till år 2050. Långt över de 50 procent EU:s ministrar diskuterar i Åre idag.

Läs hela nyheten ...

Några kommentarer kring “överutnyttjandet” onsdag 22 juli 2009

De senaste dagarna har vi från borgerligt håll återigen fått höra att nolltaxa i kollektivtrafiken skulle leda till överutnyttjande. Se till exempel: Munkhammar och Corren. Som vi alla vet så går borgerlig argumentation ut på att upprepa samma argument om och om igen för att till slut kunna hävda att något är vedertaget, eftersom så många sagt det. För oss som står lite vid sidan av så kan det till en början verka tragiskt, men det första intrycket övergår snart i en farsartad känsla.

De bilåkande borgarna ska alltså berätta för oss som åker kollektivt varför nolltaxa inte skulle fungera. Och det blir ofta helt fantastiskt, ibland får man uppfattningen att de åker tunnelbana lika sällan som en vanlig människa går på Liseberg. Är det månne därför de tror att folk skulle köa för att få åka runt runt på gröna linjen mellan Hagsätra och Hässelby, typ som vi står i kö till Balder?

Vi tänkte i alla fall kort kommentera det här talet om överutnyttjande och berätta lite om vad vi tror att det kan ha sin upprinnelse i. För den som vill läsa mer rekommenderar vi Petter Nilssons text ‘En tragisk tragedi’ på Dagens Konflikt.

Läs hela nyheten ...

Klipp från TV4 och P3 samt pressmeddelande om krisen i kollektivtrafiken tisdag 21 juli 2009

Igår och idag har vi varit med lite i TV4 och P3, här kan du titta och lyssna på det, samt läsa vårt senaste pressmeddelande om krisen i kollektivtrafiken.

Läs hela nyheten ...

Ny film: Så plankar du i SL-trafiken måndag 20 juli 2009

Vi har gjort en ny instruktionsfilm för plankare i SL-trafiken, denna är betydligt mer komplett än den förra vi hade och innehåller plankning förbi guljackor och alla sorters spärrar.

Läs hela nyheten ...

Vi hjälper SL med deras konsumentupplysning söndag 19 juli 2009

Förra veckan skrattade vi gott åt SL:s senaste antiplankningsalster. Nu har denna eminenta film fått en uppföljning med en reklamkampanj i kollektivtrafiken. SL har fyllt kollektivtrafiken med affischer på personer med plankor istället för huvuden, antagligen för att markera att de inte längre tycker att plankare är ohyra, utan snarare spånhuvuden eller något liknande trevligt. Förutom den fina bilden så är SL även frikostiga nog att delge oss resenärer lite information om att olika saker i kollektivtrafiken (typ papperskorgar) kostar pengar.

Läs hela nyheten ...

Ännu en fantastisk antiplankningsreklam från SL fredag 10 juli 2009

Med jämna mellanrum lanserar SL nya kampanjer för att berätta för folk att det är dumt att planka, dessa tillfällen är väldigt speciella för oss i Planka.nu. Dels för att vi blir lite smickrade och dessutom får massa gratis reklam, dels för att SL är så gulliga i sin totala oförståelse för hur de ska kommunicera med sin tänkta målgrupp. Vem minns inte med glädje den klassisk kampanjen “Soffmys med Lennart Jangälv i rusningstrafiken” eller vår egen favorit “Vi plankar på häftiga, ungdomliga, sätt – för att få ungdomarna att sluta tycka det är häftigt att planka” en kampanj som i sin totala bakvändhet nästan lyckades förmedla det SL ville.

Nu har det blivit dags igen, i sommar presenterar SL stolt – för våra skattepengar – denna antiplankningsreklam på en biograf nära dig.

Läs hela nyheten ...

Förslaget till ny kollektivtrafiklag sågas av oppositionen tisdag 07 juli 2009

Vi rapporterade för drygt en månad sedan med stor skepsis om SOU:n ‘En ny kollektivtrafiklag’, denna skepsis delas glädjande nog av den röd-gröna oppositionen i riksdagen. Vid ett seminarium arrangerat av Svensk Kollektivtrafik under Almedalsveckan där representanter för S och MP närvarade så bekräftade dessa att lagen kommer rivas upp (alternativt ej träda i kraft, beroende på om den gjort det eller ej) om det blir en röd-grön allians efter valet 2010. Planka.nu tackar och bockar för detta besked och lovar att vi kommer hålla koll på oppositionen så att de håller sina löften.

Läs hela nyheten ...

Sommarlov fredag 26 juni 2009

Från och med idag tar Planka.nu Stockholm sommarlov, det betyder att vi har stängt på kontoret, att vi kanske ligger på stranden istället för att svara i telefon vissa dagar och att det ibland tar någon dag extra för oss att svara på mejl och registrera inbetalningar. Däremot kommer vi självklart att sköta alla betalningar av böter och liknande viktiga saker ordentligt under sommaren. Vi öppnar åter på kontoret onsdagen den 19:e augusti. Om du känner att du inte kan hålla dig från att träffa oss under tiden vi har stängt så ring eller mejla så fixar vi det.

Imorn drar vi till politikerveckan i Visby och är där hela veckan. Direktrapportering därifrån kan du följa på Twitter via hashtaggen #planka.nu, du som ogillar Twitter kommer kunna följa det senaste via startsidan på www.planka.nu. Vi kommer ha föredrag på Alternativa Politikerveckan (torsdag 14.30) och hitta på massa annat skoj.

Vi kommer självfallet fortsätta med vårt arbete under sommaren, men kanske i en lite makligare takt, och kanske främst försöka lösa lite tekniska bitar som hamnat på efterkälken på sistone.

Trevlig sommar önskar vi som är engagerade i Planka.nu!

y9zah6mw5q

Läs hela nyheten ...

Oppositionen pratar nolltaxa söndag 21 juni 2009

Tidningen ETC har i veckan en väldigt lång och intressant intervju med partiledarna/språkrören för oppositionen, bland annat diskuterar man nolltaxa i kollektivtrafiken. Vi har saxat stycket om nolltaxa i nyheten, men läs gärna hela artikeln hos ETC.se!

Läs hela nyheten ...

RMT strejkar i Londons tunnelbana torsdag 11 juni 2009

Den engelska fackföreningen RMT (National Union of Rail, Maritime and Transport Workers), som organiserar transportarbetare i Londons tunnelbana, utlyste den nionde juni en 48 timmar lång strejk. Detta efter att förhandlingar mellan RMT och arbetsköparen Transport for London (transportdepartement underställt Londons borgmästare) havererat trots att parterna först verkade närma sig en överenskommelse.

Läs hela nyheten ...

Veolia flyr från Jerusalem måndag 08 juni 2009

Den israeliska tidningen Haaretz publicerade i förrgår, den 8:e juni, den glädjande nyheten att det franska företaget Veolia (tidigare Connex) som nyligen förlorade upphandlingen om tunnelbanan i Stockholm drar sig ur spårvägsprojektet på ockuperad mark i Jerusalem.

Spårvägen som planeras avser att förbinda västra Jerusalem med de israeliska bosättningarna på ockuperat område i öster och bygget har kritiserats från såväl palestinskt håll som av internationella organisationer. Efter att ha anklagats för att bryta mot folkrätten, blivit stämda av människorättsorganisationer och ställda inför domstol hoppar Veolia nu av projektet. De lär även vilja bli av med sina ägarandelar i konsortiet Citypass som står för själva byggandet, frågan är hur lätt det blir att hitta en köpare…

Läs hela nyheten ...

SL:s SMS-biljetter ökar våldet tisdag 02 juni 2009

Metro rapporterar idag om hur SMS-biljetterna har lett till ett ökat våld, främst riktat mot busschaufförer, i SL-trafiken.

– Säkerheten går före här. Vi gillar inte kontrollsystemet alls då det fortfarande finns många sätt att fuska och dessutom är det nästan omöjligt att läsa displaytexten, säger Kenneth Sjölander, facklig företrädare för Busslink.

Det är tragiskt, men föga förvånande, att SL:s avgiftspolitik leder till konflikter mellan resenärer och anställda i kollektivtrafiken. Att personalen i SL-trafiken måste kontrollera resenärernas färdbevis istället för att sköta sina jobb försämrar arbetsmiljön och kollektivtrafiken på många sätt. Våld, ökad stress, köer och minskad tillgänglighet är bara några av effekterna som det slutna spärrsystemet och SL:s avgiftspolitik för med sig. I vår rapport Till varje pris? pekar vi på hur öppna spärrlinjer skulle kunna vara ett första steg mot att minska våldet och de andra problemen i kollektivtrafiken, men i förlängningen så är nolltaxa det enda sättet att få bukt med denna problematik.

Läs hela nyheten ...

Beställ klistermärken via SMS fredag 29 maj 2009

Vi har fått in två nya supersnygga klistermärken och för att fira det så har vi skaffat en tjänst så att du kan beställa klistermärken via SMS. För att beställa klistermärken så skickar du ett SMS till 72550 och skriver: plankanu namn+adress (observera att det ska vara mellanslag mellan plankanu och ditt namn). Det kostar 10 kronor + din operatörs avgift för att skicka ett SMS, pengarna går till att betala portot. Klistermärkena kommer på posten 1-2 veckor efter din beställning. Läs nyheten för att se bilder på de nya klistermärkena.

Läs hela nyheten ...

Klimatkrock 5:e juni måndag 18 maj 2009

Den femte juni uppmärksammas världsmiljödagen på FN:s initiativ och med anledning av detta bjuder Planka.nu, tillsammans med Klimax, Alternativ Stad och Miljöförbundet Jordens Vänner in till klimatkrock! Under parollen “Det finns inga miljöbilar” tar vi över en del av Hornsgatan och gör den bilfri!

Vi ses på Mariatorget klockan 17.30 och tågar tillsammans ut på Hornsgatan. Ta med dig din cykel, din kompis, din mormor, ett sexpack folköl, några kakor eller vad du känner för. Musik och folkkök kommer att finnas på plats. Efter krocken går vi till Klimataktions festival i Björns Trädgård.

Läs hela nyheten ...

Kommentar till delbetänkandet “En ny kollektivtrafiklag (SOU 2009:39)" söndag 10 maj 2009

Den 5:e maj överlämnades ett delbetänkande från Utredningen om en ny kollektivtrafiklag till infrastrukturminister Åsa Torstensson, utredningen har letts av generaldirektör Ulf Lundin. Utredningen tillkallades av regeringen för ungefär ett år sedan och målet var att utredningen skulle lämna förslag till en ny reglering av den lokala och regionala kollektivtrafiken. Enligt direktiv så har en viktig utgångspunkt varit “att resenären ska sättas i centrum.”

Läs nyheten för att se vad Planka.nu tycker om det hela!

Läs hela nyheten ...

Nolltaxa i Zagreb! onsdag 06 maj 2009

Igår så blev kollektivtrafiken i Zagrebs stadskärna avgiftsfri, rapporterar Croatian Times. Grattis säger vi i Planka.nu!

Chefen för Zagreb Municipal Transit System (ZET) Ivan Tolic säger att man införde nolltaxa för att minska biltrafiken i de centrala delarna av Zagreb och för att motivera bilister att parkera utanför stadskärnan. Ivan Tolic säger också att staden inte kommer ha något problem att finansiera reformen. Om Zagreb kan och har råd så borde det inte heller vara några problem för politikerna här i Stockholm att införa nolltaxa!

Läs hela nyheten ...

Landstingsmajoriteten: Ingen höjning av SL-kortet onsdag 06 maj 2009

Enligt uppgifter från Dagens Nyheter är en höjning av SL-kortet (30 dagars.) inte planerad i landstingsbudgeten i Stockholms läns landsting under 2010.

Läs hela nyheten ...

Enkät till medlemmar och före detta medlemmar i Planka.nu:s p-kassa i Stockholm tisdag 05 maj 2009

För att kunna göra p-kassan och Planka.nu:s verksamhet bättre så skulle vi uppskatta om du tog några minuter på dig och svarade på frågorna i en av dessa två enkäter. Det finns en enkät för dig som är medlem i p-kassan just nu och en för dig som har varit med tidigare. Klicka på denna nyhet för att komma till enkäterna.

Obs! Enkäten riktar sig bara till personer som är eller har varit med i p-kassan i Stockholm.

Tack på förhand! Mvh. Planka.nu

Läs hela nyheten ...

Fira 1:a maj med Planka.nu torsdag 30 april 2009

Som tidigare år så firar Planka.nu 1:a maj genom att tåga med SAC-Syndikalisterna!

Kom förbi och hjälp oss att bära banderoller, hämta gratis klistermärken och pins, prata nolltaxa och plankning.

I Stockholm är det samling på Sergels torg klockan 11.00. Kolla efter den rosa banderollen!

I Göteborg ses vi på Masthuggstorget klockan 12.30.

Läs hela nyheten ...

Elva olika nya pins! torsdag 30 april 2009

Årets första maj present är en specialdesignad nolltaxepin. Är du syndikalist, kommunist, sosse eller kanske feminist? Vi har knappen för dig! Hittills finns det elva olika varianter att välja mellan och det lär ju bli fler…

Vi kommer dela ut de så många vi orkar imorn i första maj tågen men om du skulle bli utan går det bra att beställa från oss.

Beställ såhär:

En pin kostar fem kronor (för att täcka portokostnaden) men är gratis om du kommer till kontoret och hämtar. Sätt in pengarna för det du vill ha på Plusgiro: 147 68 45 – 1 (betalningsmottagare planka.nu). Ange i meddelanderutan vad du beställer och din adress. Det går också bra att skicka ett adresserat och frankerat kuvert till Planka.nu, box 38183, 100 64 Stockholm. Skriv vilken du vill ha och märk kuvertet “pins” så skickar vi ut dom så fort vi kan!

Läs hela nyheten ...

Kollektivtrafikombudsmannen rapport kvartal 2 -09 torsdag 30 april 2009

KtO – Kollektivtrafikombudsmannen rapporterar löpande om sitt arbete här på planka.nu. Läs mer om kollektivtrafikombudsmannen

Kollektivtrafikombudsmannen (KtO) arbetar med att hjälpa dig som blivit utsatt för brott av anställd personal i kollektivtrafiken i Stockholm. För att förebygga brott och arbeta för en öppnare och mer tolerant kollektivtrafik stödjer vi dig som råkat illa ut och hjälper dig att polisanmäla.

Läs hela nyheten ...

New York: Time to start jumping the gates! onsdag 29 april 2009

I New York planerar MTA att höja priserna på kollektivtrafiken med 23 procent och minska trafiken och servicen i stora delar av systemet. Kollektivtrafiken i New York är gravt underfinansierad, och trots att ett antal kreativa finansieringslösningar, bland annat en broavgift för bilister, presenterats av kollektivtrafikaktivister, så har de ansvariga politikerna vägrat att fatta beslut om utökad finansiering.

Precis som i Stockholm, där Planka.nu startade på grund av SL:s prishöjningar så börjar nu uppmaningarna till att “Jump the gates” att sprida sig även i New York, läs hela nyheten för att se en fin video om det…

Läs hela nyheten ...

Stockholm tar över Östergötlands p-kassa söndag 26 april 2009

Från och med idag (090426) så tar Planka.nu i Stockholm över Östergötlands p-kassa, anledningen till att vi gör detta är för att minska det administrativa arbetet för lokalgruppen i Östergötland.

Detta innebär att du som vill vara försäkrad mot böter och bor i Östergötland ska betala till Stockholm, det innebär också att medlemmar i Stockholms p-kassa numera kan planka i Stockholm, Östergötland och Göteborg. För dig som bor i Östergötland fungerar allt precis som det gör för dom som bor i Stockholm. Du sätter in pengar till Stockholm, skickar böter och betalar självrisk till Stockholm, samt ringer (0739-457168) till Stockholm om du undrar något. Däremot så finns fortfarande ostergotland@planka.nu mejlen kvar.

Läs hela nyheten ...

Norskt näringsliv gillar kollektivtrafik torsdag 23 april 2009

Norska Naeringslivets Hovedorganisasjion – alltså motsvarigheten till Svenskt Näringsliv – publicerar ett 10-punktsprogram som ska hjälpa kollektivtrafiken att öka och ta andelar från bilarna.

NHO utgår från att köbildningarna kostar näringslivet stora pengar och många av förslagen känns uppfriskande: förtur för kollektivtrafiken på vägarna, ekonomiska incitament för de som reser klimatsmart till jobbet och en årlig kollektivmiljard till de sex största stadsområdena.

Läs hela nyheten ...

Spårburen trafik halkar efter onsdag 22 april 2009

De första idéerna om hur de nationella infrastrukturpengarna ska fördelas har dykt upp i veckan. Som det ser ut nu får flera kollektivtrafikprojekt vänta på bättre tider, medan dyra satsningar på bilism – som Förbifart Stockholm – får grönt ljus. Det är dåliga nyheter för kollektivtrafikanter och för alla oss som vill få ner transportsektorns påverkan på klimatet.

Läs hela nyheten ...

"Till varje pris?" i media torsdag 02 april 2009

Planka.nu:s senaste rapport Till varje pris? handlar om spärrsystemet i SL-trafiken och dess kostnader och har sedan lanseringen ägnats en hel del uppmärksamhet i olika tidningar. Vi har nu hunnit scanna artiklarna och lagt upp dom i vårt pressarkiv här på hemsidan. Ytterligare ett par debattartiklar har inte publicerats ännu men vi uppdaterar arkivet löpande. De senaste pressklippen (hittills främst om rapporten) finns också på vårt flickr konto.

Läs hela nyheten ...

Planka.nu belyste Miljödepartementets hyckleri under Earth Hour lördag 28 mars 2009

Miljödepartementet hamnade i strålkastarljuset under kvällen då Planka.nu lyste upp deras fasad och delade ut flygblad med glowsticks till förbipasserande.

Ett stort antal offentliga verksamheter, företag och privatpersoner släckte sina lampor under vad som kallas Earth Hour för att visa makthavarna att de har stöd för att vidta kraftiga åtgärder mot klimatkrisen.

Planka.nu ser inte några större problem med att företag och privatpersoner ställer upp på detta jippo, även om det riskerar att användas som ursäkt för att inte göra något verkligt åt klimathotet. Däremot är det skrämmande att Miljödepartementet, som är makthavare i frågan, släcker sina lampor i stället för att se till att Sverige tar sitt ansvar och radikalt minskar utsläppen.

Miljödepartementet verkade snarast släcka för att vi inte skulle se deras misslyckade klimatpolitik, vi tände upp hos dem för att belysa deras hyckleri.

Läs hela nyheten ...

Storkontrollsoffensiv i Göteborg! tisdag 17 mars 2009

Nu har Västtrafik återigen dragit igång med sina storkontroller. Vi behöver din hjälp för att undvika dessa. Så fort du ser en storkontroll: SPRID ORDET! Skicka sms till dina vänner och till vår planka-mobil, hjälp andra att inte åka fast i en storkontroll.

Läs hela nyheten ...

Nolltaxedagen i Stockholm lördag 07 mars 2009

Det delades flygblad och öppnades spärrar i Stockholms kollektivtrafik. Innan det har rapporten Till varje pris? släppts och det har arrangerats hiphopklubb.

Läs hela nyheten ...

Ny rapport: Till varje pris? torsdag 05 mars 2009

För att fira att nolltaxedagen infaller på lördag så släpper vi idag vår nya rapport Till varje pris? I denna rapport går vi systematiskt igenom ett antal nyckelområden i SL-trafiken som har med spärrsystemet att göra. Vi krossar myter, sammanfattar tillgänglig forskning inom området, presenterar en rad nya siffror och gör en sammanställning av alla kostnader för spärrsystemet – och de vinster som öppna spärrlinjer skulle medföra.

Kom och drick en öl med oss på Sjöhästen i Hornstull, ikväll torsdag 5/3 från klockan 21 och hämta upp ett exemplar av rapporten!

Klicka här för att ladda hem Till varje pris?

Läs hela nyheten för en sammanfattning av rapporten…

Läs hela nyheten ...

Så firar du nolltaxedagarna! tisdag 03 mars 2009

På torsdag lanserar Planka.nu rapporten Till varje pris? om spärrarna i SL-trafiken, det tänkte vi fira med lite hederligt pubhäng på Sjöhästen i Hornstull. Så ta med en vän och kom förbi på ett glas och passa på att sno åt dig ett exemplar av den rykande färska rapporten. Vi är där från klockan 21 ungefär och stannar åtminstone till sista tunnelbanan.

Dessutom alla aktiviteterna för nolltaxehelgen, torsdag till söndag – vi har hela listan!

Läs hela nyheten ...

Mot skörbjugg i universitetsvärlden! onsdag 25 februari 2009

Vi blev mycket inspirerade av SL:s senaste kampanj riktad mot studenter, men den innehöll tyvärr några faktafel. Därför gjorde vi en egen version som annonseras i Gadden och SODA, för rätt ska ju vara rätt. Har vi hört.

Läs hela nyheten ...

Nyskrivet om nolltaxa måndag 23 februari 2009

Som del två i Stockholms Fria Tidning:s artikelserie om kollektivtrafik för en hållbar utveckling publicerades i förra veckan Planka.nu:s bidrag. Christian Tengblad skriver under rubriken Persontrafikens och klimatets öden är sammanflätade om hur en avgiftsfri kollektivtrafik skulle gynna såväl klimatet som resenärernas plånböcker och vår gemensamma välfärd. Ämnet är högaktuellt i och med den nära förestående nolltaxedagen.

Dessutom publicerade miljö- och stadsplaneringssidan Planetizen idag en artikel om nolltaxa som är klart läsvärd: Why Is Fare-Free Transit The Exception Rather Than The Rule?

Läs hela nyheten ...

Det rör på sig i Amerika lördag 21 februari 2009

Jänkarna har överraskat oss mycket på sistone, det sjuder av aktivitet i det förlovade billandet i väst. Rapporter från stadsplaneringsgrupper, nolltaxevänner och bilhatare har regnat över oss under de senaste månaderna. I New York skrivs det rapporter om nolltaxa och trängselskatter, borgmästaren Michael Bloomberg säger att avgiftsfri kollektivtrafik och enorma kostnader för att åka bil är den ultimata lösningen på stadens trafikinfarkt. På hemsidan www.freepublictransit.org och den tillhörande bloggen frepubtra.blogspot.com får vi ständiga uppdateringar om nolltaxerörelsen och i Boston anordnade The LiveableStreets Alliance en stor konferens om Urban Happiness.

För dig som vill läsa mer rekommenderar vi Nurture New York’s Nature och deras olika rapporter om nolltaxa och trängselskatter.

Läs hela nyheten för att spana in filmer från Manhattan on the Move konferensen i New York, LiveableStreets konferensen i Boston och succén med Bus Rapit Transit systemet i Bogotá, Colombia.

Läs hela nyheten ...

Gratis lunch på Wall Street? fredag 13 februari 2009

I dagarna har chefsekonomen Irwin Kellner på den välrenommerade och inte direkt vänsterextremistiska tidningen MarketWatch tagit ställning för avgiftsfri kollektivtrafik. MarketWatch är en del av Wall Street Journal och har över 16 miljoner läsare per månad.

Med finanskrisen och det stora stimulanspaketet i åtanke kritiserar Kellner de amerikanska kollektivtrafikoperatörerna för att jobba marknadsmässigt. Kellner menar att de borde se sig själva i en större kontext, istället för att minska trafiken och höja priserna bör de förstå att deras mål är att erbjuda största möjliga livskvalité till de människor som bor i regionerna där de verkar.

Läs hela nyheten ...

Pensionärerna i Göteborg vill också ha gratis kollektivtrafik torsdag 12 februari 2009

För ett år sedan införde Västtrafik fria resor inom staden till alla pensionärer, 65 år eller äldre, som gäller under lågtrafik samt på helger. Detta projekt finansieras av Göteborgs Stad, som ger en viss summa till Västtrafik för varje kort som en pensionär hämtar ut. Resultatet har blivit att fler pensionärer rör på sig, speciellt de som tidigare inte haft råd med Västtrafiks färdbevis. Planka.nu gör tummen upp till det här och hoppas att Västtrafik kanske nu inser att en skattefinansierad kollektivtrafik faktiskt är ett väldigt bra alternativ!

Läs hela nyheten ...

Kollektivtrafikanter i polska Toruń protesterar mot avgiftshöjningar måndag 09 februari 2009

Den 25:e januari protesterade de polska Ungsocialisterna mot det senaste beslutet i kommunfullmäktige om höjda priser och privatisering av busslinjen mot Lubicz.

Aktivister från Ungsocialisterna, kollektivtrafikanter och andra medborgare i Toruń tågade under parollerna “Stoppa höjningarna på MZK” (MZK är kollektivtrafikbolaget) och “Vi betalar inte för er kris” genom gamla stan till Nicolaus Copernicus statyn där ett flertal tal hölls. Aktionen möttes av förståelse och stort intresse av förbipasserande.

Klicka på nyheten för att se en film från aktionen.

Läs hela nyheten ...

Rapport från massplankning i Skånetrafiken söndag 08 februari 2009

Syndikalistiska ungdomsförbundet i Simrishamn rapporterar från sin dramatiska massplankning i Skånetrafiken. Klicka på nyheten för att läsa om hela resan från Simrishamn till Malmö som involverade kaffe, kakor och en nio kilometer lång promenad!

Läs hela nyheten ...

2008 i backspegeln torsdag 05 februari 2009

Varje år på Planka.nu:s årsmöte brukar vi sammanfatta det gångna året i en så kallad verksamhetsberättelse. Den hamnar sen i en pärm i förrådet på vårt kontor, men den är ju inte hemlig på något sätt så därför publicerar vi den här också så att ni som är intresserade kan ta del av vad vi har gjort. Förhoppningsvis är det inspirerande läsning, någon kanske till och med får lust att vara med och arbeta med Planka.nu under 2009. Tveka inte att höra av dig om du vill engagera dig eller om du har förslag på vad vi ska ägna oss åt fortsättningsvis.

Läs hela nyheten ...

Freepublictransports.com tygväskor söndag 01 februari 2009

Vi har just fått in grymt snygga Freepublictransports.com tygväskor, vita med rosa tryck. Väskorna kostar endast 40 kronor inklusive frakt.

Innan du köper kan vi rekommendera att du kollar in i vår affär och ser om det är något annat du vill ha. När du bestämt dig är det bara att sätta in pengarna för det du vill ha på Plusgiro: 147 68 45 – 1 (betalningsmottagare planka.nu). Ange i meddelanderutan vad du beställer och din adress. Du kan även komma förbi vårt kontor och handla prylar, läs mer om det här. Det går också bra att skicka pengar i ett kuvert till: Planka.nu, box 38183, 100 64 Stockholm (glöm inte att skriva vad du vill ha).

Läs hela nyheten ...

The Machine - Snyggaste plankningsfilmen fredag 30 januari 2009

Kollektivet APA (Akay, Made och Kidpele) har gjort en sjukt snygg plankningsfilm, The Machine heter den. Den visades på utställningen På andra sidan muren på Norrtälje konsthall, och då beskrevs den så här: I The Machine får man se vad som händer om man ger ett gäng gatukonstnärer tillåtelse att filma en kvinna som åker ner för en rulltrappa i tunnelbanan. Klicka på nyheten för att kolla på filmen!

Läs hela nyheten ...

Spårbilar – inget alternativ till kollektivtrafik torsdag 29 januari 2009

Idag släpps rapporten Spårbilar – inget alternativ till kollektivtrafik som ett diskussionsunderlag från Miljöpartiets trafikpolitiska talesperson Karin Svensson Smith. Rapporten är nödvändig läsning för den som vill orientera sig i den begynnande spårbilsdebatten och den lägger fram en initierad och välformulerad kritik mot spårbilarna. Spårbilsfrågan har potential till att bli en stridsfråga inom både miljörörelsen och vänstern, främst på grund av spårbilarnas falska lockelse.

Läs hela nyheten ...

Massplankning i Simrishamn onsdag 28 januari 2009

Nu på lördag (31/1) anordnar Arga ungdomar och missnöjda trafikanter en massplankning i protest mot skånetrafikens biljettpriser. Befinner du dig i närheten av Simrishamn, Tomelilla eller Ystad rekommenderar vi att du åker enligt följande planknings-tabell:

  • Simrishamn: 11.23
  • Tomelilla 11.50
  • Ystad 12.08

Läs hela nyheten ...

Förbifart Stockholm: Film och tunnelbygge onsdag 28 januari 2009

Jonas från Klimax har klippt ihop en fin film där han varvar bilder från Grimsta naturreservat med de motorvägsfilmer som vi använt oss av under sommarens och höstens bulleraktioner. Ungefär samtidigt som filmen släpptes på nätet så meddelade Vägverket att de planerar att bygga i princip hela Förbifart Stockholm i tunnel, på grund av de starka klagomål som förslaget om en bro över Lambarfjärden väckt.

Läs hela nyheten ...

P-kassa i Mumbai måndag 26 januari 2009

Mumbai på Indiens västkust är den enda megastaden vi känner till med en egen p-kassa. The Mumbai Suburban Railway transporterar nära 7 miljoner kollektivtrafikanter varje dag och har en av de högsta passagerardensiteterna av alla kollektivtrafiksystem i världen.

Vi har tyvärr inte så mycket detaljer som vi önskade om p-kassan i Mumbai, vad vi vet om den så kallade ticketless travelers’ asociation är att man betalar 500 rupees (strax under 100 kronor) för att bli medlem och sen får man sina böter, som är på 250 rupees, betalda. Vi vet dock inte hur länge man är medlem för 500 rupees, men det måste vara ganska länge, för enligt uppgifter är det relativt ovanligt med kontroller. Dessutom rapporteras det om att pendlarna i Mumbai har satt i system att varna för och hjälpa varandra ifrån kontrollanter. Väldigt sympatiskt tycker vi.

Läs hela nyheten ...

Ny entreprenör i tunnelbanan torsdag 22 januari 2009

Världens största civila upphandling har den kallats, upphandlingen av Stockholms tunnelbana. Fem internationella transportjättar har tävlat om att få vara den som får driva och tjäna pengar på att ansvara för driften i Stockholms tunnelbana. I onsdags blev det offentligt att Hong Kong-baserade MTR vunnit upphandlingen, och Veolia (tidigare Connex) efter 9 år förlorar ansvaret för driften. Under slutet av 2009 beräknas övergången vara klar.

Läs hela nyheten ...

KtO: Rapport söndag 18 januari 2009

KtO – Kollektivtrafikombudsmannen kommer från och med 2009 att löpande rapportera om sitt arbete här på planka.nu. Men vi smygstartar lite med en rapport från de sista månaderna 2008. Läs mer om Kollektivtrafikombudsmannen här

Läs hela nyheten ...

Nya pins torsdag 15 januari 2009

Vi har just fått in två olika sorters nya och mycket fina pins. De är gratis om du kommer förbi oss på kontoret och hämtar, klicka här för öppettider och vägbeskrivning. Om du vill att vi ska skicka pins till dig så kan du antingen sätta in tio kronor på vårt plusgirokonto: 147 68 45-1 (betalningsmottagare: planka.nu) och märka inbetalningen med pins. Det går också bra att skicka ett adresserat och frankerat kuvert till Planka.nu, box 38183, 100 64 Stockholm, märk kuvertet med “pins”.

Passa gärna på att kika in i vår affär och se om det är något annat du vill handla när du ändå håller på.

Läs hela nyheten ...

Nolltaxa i Changning onsdag 14 januari 2009

Den första juli 2008 införde staden Changning i Hunanprovinsen i Kina avgiftsfri kollektivtrafik. Innan införandet drevs stadens kollektivtrafik i privat regi, och kompletterades av en stor flotta av oregistrerade kollektivtrafikoperatörer i lagens gråzoner som fick livsnäring av den undermåliga servicen och det magra utbudet. Changning brottas, som de flesta städer, med stora trafikproblem till följd av bilsamhället. För att råda bot på detta köpte man upp bussflottan från de privata bolagen och utökade den rejält samt införde avgiftsfri kollektivtrafik, finansierad av lokala skatteintäkter, reklam och bränslesubventioner från regeringen.

Läs hela nyheten ...

Medlemskap i p-kassan – nu med större räckvidd söndag 04 januari 2009

Idag den fjärde januari träder Västtrafiks senaste avgiftshöjning i kraft. Men samtidigt som det meddelades att biljettpriserna skulle öka med fyra procent kontrade Planka.nu Göteborg med att sänka sin medlemsavgift med 50 procent. Det innebär att sedan några veckor tillbaka kostar medlemskap i p-kassan lika mycket i Göteborg och Stockholm, alltså 100 kronor i månaden eller 500 för ett halvår.

En bonus som kommer med den här prissänkningen är att om du till exempel är medlem i Stockholms p-kassa och på besök i Göteborg så är du försäkrad även under semestern. Skulle du åka fast på spårvagnen är det bara att skicka in den boten till samma adress som du skickar SL-böterna till i vanliga fall. Och tvärt om gäller naturligtvis också att en göteborgare som torskar i Stockholm kan få sin bot betald av sin vanliga p-kassa. Större räckvidd på medlemskapen helt enkelt!

Läs hela nyheten ...

Nya tygväskor! fredag 02 januari 2009

Nytt år och nya fina saker! Vi har fått in ett gäng tygkassar med hoppagubben på just som dom gamla tog slut. Kassarna är svarta med vitt tryck och har långa handtag, likadana som förut alltså fast nu är dom dessutom rättvisemärkta. Kassarna säljs till självkostnadspris, 40:- inkl. frakt

För att köpa en sätter du in 40:- på vårt plusgirokonto: 147 68 45 -1 (betalningsmottagare: planka.nu) märk inbetalningen “tygväska” eller skicka 40 kronor till:

Planka.distro
box 38183
100 64 sthlm

Passa även på att kika in i vår distro och se om det är något annat du vill beställa.

Läs hela nyheten ...